Kázne

Prihlásenie

Prihláseným užívateľom sú dostupné ďalšie materiály a informácie. Prosím, zaregistrujte sa!Počiatky a rozvoj evanjelického školstva v Rožňave

Už v čase svojho vzniku sa rožňavská cirkev postarala o školu. Podľa zápisov Bartholomeidesza už v r. 1525 tu pôsobil evanjelický učiteľ Anton Philadelphi.

Mestský magistrát bol v tom čase vo všetkom nápomocný škole. V tomto období bola zabezpečovaná iba základná výučba. Školským inšpektorom bol nemecký kňaz: vytváral osnovy, zabezpečoval učebnice, dohliadal na vykonávanie záverečných skúšok pre postup do vyšších tried.

V 16 a potom v 17 storočí bola v Rožňave známa evanjelické škola, obnovená v r. 1786 ako gymnázium. Podľa Kollárovho schématizmu (1837) v tom čase študovalo v Rožňave na evanjelickej strednej škole 185 študentov. Zachoval sa nákres vzhľadu budovy gymnázia z r. 1902 a podrobné historické výkresy pôdorysu, členenia a pohľadov na budovu:

Z pôvodného výzoru sa však zachovalo veľmi málo. Pri generálnych modernizačných rekonštrukciach budovy v 70-tych a 80-tych rokoch 20. stroročia bol praktický odstránený pôvodný vzhľad budovy.  Na zachované pôvodné historické ozdoby strechy (strešný otvor alebo okno, vežička) by v súčastnosti ešte bolo možné nadviazať reštaurovaním centrálneho fasádneho štítu štítu s hlavným vchodom, pri ktorom je umiestnená pamätná tabuľa s menami významných osobností študujúcich na Evanjelickom gymnáziu v Rožňave.

Na Evanjelickom gymnáziu v Rožňave študovali:

Gyula Tichy, známy maliar a grafik je autorom niektorých prác, ktoré sa zachovali medzi prácami žiakov a študentov tohto gymnázia:

V 19 storočí pravdepodobne do konca 1. svetovej vojny existoval v Rožňave tiež sirotinec, neskôr zmenený na dievčenskú meštianskú školu. O činnosti tejto školy resp. predtým sirotinca sa však nezachovalo veľa správ. do roku 2006 pôsobila v tejto budove Stredná zdravotnícka škola v Rožňave.

 

Posledná zmena na Piatok, 24 November 2017 12:10
 

Základná škola

Aktuálne
Zameranie ECZŠ
Please wait while JT SlideShow is loading images...
Photo Title 1Photo Title 2Photo Title 3Photo Title 4Photo Title 5copyright: Cz ECAV na Slovensku Rožňava, Webmaster: J.O. All rights reserved .

[CNW:Counter]